Dragi Očarani,
pozivam vas da se ogledate u vrsti stvaralaštva koju još nismo imali na Portalu. Vjerujem da će biti posebno zanimljiva haiku pjesnicima. Neka i slika i tekst budu autorski radovi. Razmašite maštu i sposobnosti. Zadivite nas!
Haiga stvaralaštvo
Haiga je stvaralaštvo koje objedinjuje haiku pjesmu i sliku. Osjećaj koju izaziva ova kombinacija dvije umjetnosti mora biti jedinstven, ali pri tome slika ne smije biti samo gola ilustracija teksta, niti tekst smije objašnjavati sliku. Usuđujem se taj vid umjetnosti usporediti s dva slobodna, zaljubljena bića koja se dopunjuju i ljube, ali svatko od njih zadržava svoj karakter i značaj. Ne postoje posebna pravila te veze. Svaki haiga umjetnik spojit će haiku pjesmu sa slikovnim djelom prema vlastitom osjećaju sklada. Slika govori sama za sebe, tekst govori sam za sebe, a snagom umjetnikove imaginacije djeluju kao cjelina.
Haiga vuče korijenje iz kineskog nanga slikarstva, iz dvaju škola zen budizma, a nastala je u Japanu u 17. stoljeću. Mnogi haiku pjesnici osjetili su poriv da svoje emocije izraze i slikom. Slici i tekstu, u službi ljepote, dodana je ponekad i kaligrafija. Tako je Matsuo Basho u suradnji sa svojim učenikom, slikarom Morikawa Kyoriku ostvario niz haiga.
No otac haiga umjetnosti je Yosa Buson (1716 – 1783) koji je u mladosti mnogo putovao, lutao divljinom, pisao haiku i crtao. U dobi od 42 godine smirio se u Kyotu podučavajući učenike
umjetnosti slikanja i pisanja, stvarajući prvu haiga umjetnost. Prve haige oslikavale su se tintom, ali kako danas tehnologija pruža mnoge mogućnosti, haiga ih sve koristi. Slika odgovara haiku stihu. Sve što važi za haiku poeziju, vrijedi i za sliku na kojoj je prezentiramo. Jednostavna je, čista, neprerađena, fiksirana na motiv iz svakodnevnog života, sve više profinjena, rafinirana. Motiv je naglašen na jednoličnoj podlozi. Nema suvišnih detalja koji odvlače pažnju. Nema umjetno stvorene bajkovitosti, šarenila, boje ne vrište, linije imaju značenje. Neki literarni čistunci priznaju samo haigu koja je rađena nekom od slikarskih tehnika, koja je ručno slikana i rukopisom pisana, onako kako to činjahu rani majstori. Ne priznaju fotografski aparat iako on u ruci umjetnika može zamijeniti kist i olovku. Mislim da je najbolje pomiriti oba stava, jer se neki likovni umjetnik može najbolje likovno izraziti, ali ne treba zanemariti ni moć digitalne umjetnosti i fotografije.
Postoje i protivnici haiga stvaralaštva koji tumače da priložena slika ometa vizualnu sliku koju stvara riječ u umu čitatelja, da omeđuje njegov umišljajni prostor. Mislim da nema razloga protiviti se haiga stvaralaštvu jer u umjetničkom stvaralaštvu ima mjesta za različitosti pa birajmo što nam se svidi. Ili bar upoznajmo to što nam se ne sviđa. Tko zna…
Marija Juračić
Haiga wird immer noch von einigen Dichtern auf traditionelle Weise gemalt, während andere Haiga Aquarell, Collage, digitale und andere Medien mit Haiku mischen. Einige Puristen mögen Bemühungen ablehnen, wie Ihre eigenen, die sich auf die Kamera statt auf den Pinsel verlassen. Wie fügt die Fotografie dem Haiku jenseits persönlicher Vorlieben etwas hinzu? […] (Jeffrey Woodward)
[…] Es mag wahr sein, dass es Puristen gibt, die behaupten, dass das Haiga handgemalte Kunst mit handgemalten kalligraphischen Texten sein sollte. Die meisten Fachleute und Herausgeber scheinen jedoch zu akzeptieren, dass sich in der heutigen Haiga-Praxis zwei legitime Formen entwickeln. Als ich der Haiga-Herausgeber von “Simply Haiku“ war, teilten wir die Haiga-Sektion in zwei Kategorien ein: traditionelle und neue Formen, die digitale Kunst und Fotografie beinhalteten. (Ray Rasmussen)
Claudia Brefeld: Haiga im Fokus
13 komentara za "Nova poetska igra portala Očaravanje – Haiga"
Moraš biti prijavljen da bi komentirao.