21 veljače 2016
Autor: Marija
Kategorija: Jezik i književnost
Umberto Eco (1932 – 2016.) talijanski filozof, lingvist, profesor semiotike na bolonjskom sveučilištu, vrsni poznavalac srednjovjekovnog povijesnog razdoblja, svoj prvijenac „Ime ruže“ objavio je gotovo u pedesetoj godini života.
Naslov romana polazi od teze da su sve istine čovječanstva sadržane u knjigama. I istina će u danom trenutku naći svoj put i proširiti se sviješću čitatelja. Ništa je ne može zaustaviti; ni labirint knjižnice u kojem se čovjek u mnoštvu ponuđenih knjiga lako izgubi, ni moć onih koji je skrivaju, ni lomače na kojima gore knjige, ni ime koje joj se daje- jer ime ne znači ništa. „Ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i bez imena.“*
„Ime ruže“ je filozofsko kriminalistički roman čiju je fabulu autor smjestio u srednji vijek, ali u njoj suvremeni čitatelj može otkriti odgovore na mnoga aktualna pitanja. Roman je višeslojan i samo o čitatelju ovisi koliko će slojeva uspjeti otvoriti, koliko će hodnika u labirintu knjižnice uspjeti prijeći. U toj knjižnici spava duh čovječanstva i čeka svoje vrijeme. Povremeno ova tvrđava znanja dolazi u ruke vlasti koja monopolizira znanje ili one koja negira svako postojanje ljudske spoznaje prije i poslije nje, povremeno njome upravljaju slijepci, ali razum čovječji opet iz nekog zakutka zamiriši kao ruža. Ovo je knjiga o knjigama, a knjiga uvijek svoju vrijednost gradi na već istraženom, već izgrađenom. Knjiga se može negirati i biblioteke se mogu spaliti, ali miris ruže uvijek pronalazi svoj put.
Ne smijemo zanemariti ni zabavnu ulogu romana „Ime ruže“ koji je svoje ostvarenje našao i na filmu.
Marija Juračić, prof.
Bernard de Morlas- srednjovjekovni pjesnik*
13 komentara za "Umberto Eco „Ime ruže“"
Moraš biti prijavljen da bi komentirao.