Johann Wolfgang von Goethe „Putovanje po Italiji“ ( Italienische Reise)

Goethes  Reise durch  Italien dauerte  fünfzehn Monate, vom 3. September 1786 bis zum 18. Juni 1788. Er  arbeitete  als Minister und diese Arbeit  hatte seine Kreativität blockiert. Deshalb hatte er den dringenden Wunsch nach Italien zu reisen,  um seine künstlerischen Wiedergeburt zu wecken.

Er reiste inkognito als “Filippo Miller, Tedesco, Pittore. Die Wege waren gefährlich und er reiste bewafnet.
In Italien fühlte er sich  wie zu Hause, als ob er nie woanders gelebt hätte. Die meiste Zeit verbrachte er in Rom, wo er  schrieb und malte,  ungefähr tausend Zeichnungen und Aquarelle.
Da   fand er seine verlorene Inspiration wieder.

 „Meine erste Angelegenheit ist und bleibt, daβ ich es im Zeichnen zu einem gewissen Grade bringe,   wo man mit Leichtligkeit etwas macht und nicht wieder zurűcklernt noch so lange still steht, wie ich wohl leider die schönste Zeit  des Lebens versäumt habe. Doch muβ man sich selbst entschuldigen. Zeichnen, um zu zeichnen, wäre wie reden, um zu reden.Wenn ich nichts auszudrűcken habe, wenn mich nichts anreizt, wenn ich wűrdige Gegenstände erst műhsam aufsuchen muβ, ja mit allem Suchen sie kaum finde, wo soll da der Nachahmungstrieb herkommen?“

 Goethe, Rom, Frascati,den 2. Oktober 1787

Kako je danas lako putovati.  Vozila gutaju kilometre i brzo prevaljuju razdaljine. Treba samo imati nešto novaca i odabrati neku sigurnu destinaciju. U Goetheovo doba putovanje je bilo avantura. Putovi su bili prašnjavi ili raskvašeni, kočije spore i neudobne. Na mnogim mjestima vrebali su razbojnici koji su živjeli od pljačke pa nas ne  treba  čuditi da je Goethe na svoje  putovanje po Italiji krenuo naoružan.Italija je bila, još od Goetheovog djetinjstva, zemlja njegove čežnje. Njegov  je otac putovao jugom Europe i u obiteljskom  krugu o tome oduševljeno pripovijedao. Mali Wolfgang je upijao očeve riječi. Italija je postala njegov san. U desetoj godini života solidno je vladao talijanskim jezikom, a  uvjeti za put pojavili su se mnogo kasnije.
Njegov nesretni Werther ga je toliko proslavio da je Goethe postao superstar svog vremena.  Učestala samoubojstva na „ Wertherov način“ nisu ga mogla ostaviti ravnodušnim. Osjetio je da mu nadahnuće curi kroz prste. Trebao je odmor, trebao se odmaknuti od medija. Biti svoj. Biti slobodan. I krenuo je na put. Noću. Krišom. Putovao je pod lažnim imenom . Predstavljao se kao “Filippo Miller, Tedesco, Pittore.”  ,   a putovanje je trajalo gotovo dvije godine; od 3. rujna 1786. do 18. lipnja 1788. godine.

Goethe

Renesansa ga nije posebno zanimala. Giotta nikada nije vidio, a ni  Berninija u svom putopisu nije spomenuo, ali se izbezumio od sreće kada je vidio Arenu i učinilo mu se da je on sam nekada tu postojao, da on svoje korijene odatle vuče.
Tražio je antiku. I buđenje slikara u svome umu. Najviše vremena provodio je u Rimu. Činilo mu se da se vratio kući. Osim što je zapisivao svoje utiske, neumorno je slikao pa je u Weimar donio preko tisuću svojih crteža i akvarela.

Goethe: Faust
.

Italiju je idealizirao o čemu pjevaju i njegovi stihovi;

Mignon

Kennst du das Land, wo die Zitronen blüh’n,
Im dunklen Laub die Goldorangen glüh’n,
Ein sanfter Wind vom blauen Himmel weht,
Die Myrte still und hoch der Lorbeer steht,
Kennst du es wohl?
Dahin! Dahin
Möcht ich mit dir, o mein Geliebter, ziehn!

.Goethe

Poznaješ li zemlju,
gdjeno limun cvate
U tamnom lišću naranče se zlate,
Sa plavog neba laki vjetrić piri,
Šumori lovor, mirta uz njeg miri,

Da li je znaš?
O poći s tobom tamo,
tamo, ljubavi moja
Želja mi je samo.

 Prepjevao Dobriša  Cesarić

.

 No, Talijane je znao i kuditi smatrajući ih previše bučnim, previše razigranim, ljudima koji se danonoćno smiju i pjevaju, no on im ne zamjera takvo ponašanje jer to je kultura otvorenog prostora koja se lako razvije u blagoj klimi.

 Pripremila: Marija Juračić

15 komentara za "Johann Wolfgang von Goethe „Putovanje po Italiji“ ( Italienische Reise)"

Moraš biti prijavljen da bi komentirao.