29 ožujka 2014
Autor: Majino..
Kategorija: Ljubavna, Misaona
Lutanja stihom Maje Šiprak Brletić
između ljubavi i mržnje
rata i mira
prijatelja i kumova
rodbine
braće i sestara
u konačnici
čovjek je uvijek sam
Ovo su riječi kojima nas Maja Šiprak Brletić pušta u svoj svijet. Zrele su to riječi izrasle na iskustvu toplog, zanesenog srca koje osjeća, ljubi, tuguje i otvorenog uma koji spoznaje, kojemu istina nije strana iako ne reagira bučno jer zna da u konačnici čovjek je uvijek sam.
Duboko svjesna da se ništa u međuljudskim odnosima ne može promijeniti, da je jedno lice ljubavi i bol i tuga, a drugo lice čežnja, autorica je prigrlila tu ljubav i nosi je u sebi zavodljivu, iskrenu, stvarnu i sugestivnu.
/Ljubiš moj lik u svojoj duši/
pitam se
tko sam ja
da se bunim protiv vremena
u kojem su
radost i tuga isto lišće
koje nas u trajanju vremena
ošine i pomiluje po koži
ako sanjamo
a ne živimo život
Ljubav je konstanta njezinog bića. I dok se po osnovnoj, nepromjenjivoj logici života sve što postoji polako u prolaznosti urušava, pjesnikinja, spontano, proustovski misaono, pokušava stihom i slikom zalediti vrijeme, sačuvati život od propadanja.
/Koje su boje tvoji dodiri/
lutam tako često
s fotoaparatom u ruci
fotografiram oblake
poneki kamen
cvijet
cestu
drvo ili list
čuvam ih od promjena
zaledim u vremenu
poziraju mi nijemi
samo meni prepoznatljivog osmijeha
Ljubav je podatna i prilagodljiva. Diše se riječima, gleda se čežnjom, upija zvukom. Može se doživjeti imitacijom života kada postane impuls i nadahnuće pjesnika, autentična preslika stvarnosti. No, takva ljubav uvijek žudi za fizičkim kontaktom, a kada on izostane, autorica poželi doznati kakve su boje njezini dodiri.
I pojave se nijanse toplog, otvorenog, senzibilnog srca, nijanse zrele, bogate palete kojom pjesnikinja slika svijet svoje intime.
Iako je muškarac ishodište i uvir njezinih ljubavnih stihova, simbol smisla i portret ljubavi, ona jednakom snagom svog poetskog bića doživljava pejzaž, ne kao dekoraciju svog doživljaja, nego kao dio vlastite naravi. Pejzaž govori njezine osjećaje.
/Jesenski vjetar/
zaplete se u krošnje
puhne po vrhovima drveća
nerazgovjetno šumori
lepršav
neprekidan
nagovještava
tugu neba
sporu upornu kišu
koja će
šumnim pljuskom
prekriti mahovinu
na tlo spustiti
lišće
kao krupne suze
tužnog drveća
Pogrešno bi bilo tvrditi da se Maja Šiprak Brletić svojom poezijom otkriva samo kao blago, senzitivno i pitomo biće. Ponekad na površinu izbije i onaj dio njezine prirode koji kritičkim okom promatra i reagira na mane i niskost čovjeka.
U tim trenutcima ona zna udariti. I udara žestoko, ali nikada ne prelazi granicu dobrog ukusa.
/Lice i naličje/
ne znam se klanjati
zemaljskim ikonama
i samozvanim bossovima
nisam dugme na kućanskom aparatu
da programirano
radim ono
što se od mene očekuje
Maja Šiprak Brletić izražava se slobodnim stihom i ne poštuje interpunkciju. No, nije taj način pisanja pobuna protiv pravopisnih stega. Njezin je stih komunikacijski prohodan, lako se usvaja, osjeti već u trenutku čitanja, pjesničke slike su lijepe u svojoj jednostavnosti i spontano se upijaju, bogate su bojama i dodiruju dušu.
Užitak je bio čitati ovu poeziju i doznati koje su boje dodiri ljubavi.
Marija Juračić, prof.
10 komentara za "Lutanja stihom Maje Šiprak Brletić"
Moraš biti prijavljen da bi komentirao.