Pjesnici ih vole, jer oni vole suprotnosti, a antonimi su leksemi suprotnog značenja. Ukopali se na suprotnim stranama i ne vole se doticati, iako zajedno čine antonimski par: ružno – lijepo, nisko – visoko, dan – noć, crno – bijelo. Ne podsjeća li vas to na loš brak koji je, usprkos neslaganju karaktera, osuđen trajati?
Što se mene tiče, ovoliko znanja dostaje svakome tko nešto piše ili voli rješavati križaljke. No ako vam dijete ide u osnovnu školu, a vi mu trebate nešto objasniti, onda nije zgorega da ovaj zapis pročitate do kraja, da vidite što jezikoslovci tumače, a što bi vaše dijete trebalo znati.
Primarni (pravi) antonimi
Između ovih antonima ne postoji etimološka veza, jer su nastali iz različitih korijena pa ih zato što stvar volimo komplicirati, zovemo i raznokorijenskim (leksičkim) antonimima.
hladno – toplo
lijevo – desno
ružno – lijepo
zatvoreno – otvoreno
Tvorbeni antonimi
Jasno vam je, ako postoje raznokorijenski antonimi, onda postoje i oni koji su nastali iz istog korijena riječi. Oni si istokorijenski (gramatički). Našli smo im i drugo ime pa ih zovemo tvorbeni, a tvorimo ih prefiksima ili nekom negacijom.
utovariti – istovariti
ugraditi – razgraditi
prijatelj – neprijatelj
moralan – amoralan
Ako vam ni ova količina informacija nije dovoljna, možemo nabrajati dalje pa prema naravi značenjske opreke antonime podijeliti na binarne i stupnjevite.
Binarni antonimi
Binarni antonimi potpuno negiraju značenje onog drugog antonima, u potpunosti ga isključuju.
živ – mrtav
ljubav – mržnja
dobar- zao
istina – laž
Stupnjeviti antonimi
Ove antonime posebno volim. Svatko tko piše trebao bi poznavati njihove fine značenjske razlike, nijanse koje oni nude. Oni su između sebe izgradili put od niza riječi koje se međusobno ne isključuju, i zadržavaju svoje distinktivno ( razlikovno) značenje.
tuga ( sjeta) ( razdraganost)) radost
leden (hladan) (mlak) (topao) vruć
malen (omanji) (oveći) velik
Postoje i višestruki antonimi koji vole izraziti opreku prema riječima različitog značenja.
Višestruki antonimi
star – mlad
star – nov
star – moderan
star – svjež
živ – mrtav
živ- trom
Zanimljivi su antonimi koji spadaju u domenu društvene prihvaćenosti pa postoje opće jezični antonimi koje koriste svi govornici jednog jezika i Individualni (kontekstualni) antonimi koji su međusobno suprotstavljeni samo u određenom kontekstu književnog djela nekog pisca.
Marija Juračić
8 komentara za "Malo predavanje o antonimima"
Moraš biti prijavljen da bi komentirao.