21 ožujka 2014
Autor: Mihaela
Kategorija: Jezik i književnost
Pitate li se ponekad kada čitate Bibliju, to neiscrpno izvorište europske književnosti, tko je bila osoba koja ju je s latinskog jezika prevela na hrvatski jezik? Sigurno u svijesti stvarate sliku niza svećenika koji nagnuti nad pisaćim stolom guščjim perom u ruci ispisuju ogroman tekst.
No, sav taj posao napravio je jedan čovjek, franjevac iz Valpova, profesor filozofije i teologije, Matija Petar Katančić.
Zagledan u život, zanesen njegovom tajnom, a znanstveno znatiželjan, proučavao je mnoga polja čovjekova stvaralaštva; arheologiju, povijest, numizmatiku, filologiju, leksikografiju, književnost…
Rođen 1750. godine, svoje mladenačke dane dočekuje u vremenu prosvjetiteljstva koje vjeruje u moć razuma i prosvjete koja treba pomoći zaostaloj sredini.
I srcem i dušom predao se Katančić radu za opće narodno dobro.
Prvi je hrvatski književnik koji piše o hrvatskoj književnosti s estetskog stajališta (Knjižica o ilirskom pjesništvu izvedena po zakonima estetike –De poesi Illyrica libellus ad leges aestheticae exactus) i začetnik je ideje o novom jezičnom standardu koji je prema njegovom mišljenju i nastojanju trebao biti štokavsko ikavski.
Svoju zbirku Fructus auctumnales- Jesenski plodovi piše Katančić latinskim i hrvatskim stihovima te postaje hrvatski predstavnik klasicističke poezije koja njeguje jasan, jednostavan i logičan stil, kojemu je ideal poštenje, zlatna sredina i mjera.
Primjer iz njegove poezije pokazuje da je bio izvrstan versifikator, a naglašeni senzibilitet, atmosfera i uloga pejzaža čine ga pretečom romantičarskih raspoloženja naše književnosti. Katančić postaje most između klasicizma i predromantizma.
Ševa
Mariji Vlastionici
…
ondak malo počine
pak priuzme pismicu,
glasak više podigne
a naperi kukmicu.
Cil, cii…udara;
poleti, opet stane;
cii.cii, cicvara…
piva ptica brez mahne.
Neka piva ptičica,
kud ide Karašica,
neka živi Marica,
draga nami dušica!
Danas, s povijesnim odmakom možemo visoko ocijeniti rad ovog našeg pjesnika i književnog teoretičara i s poštovanjem otrgnuti ga zaboravu.
9 komentara za "Matija Petar Katančić"
Moraš biti prijavljen da bi komentirao.