28 srpnja 2024
Autor: julija
Kategorija: Jezik i književnost
Cvijeće je divno,
cvijeće mirisno,
cvijeće koje najavljuje pramaljeće.
Jorgovanić uzdiže poeziju do novog proljeća, romantičarskog i fantastičnog proljeća u književnom stvaralaštvu. Njegovo osobno nadahnuće kroz osjećaj samoće, odbačenosti i otuđenosti čini ga prorokom jedne nove dimenzije stvaralaštva, dimenzije romantičarskog monoteizma odnosno suprotstavljanja sebe kao pojedinca bez jakog i stalnog uporišta nasuprot silama mnogo jačim od njegove snage.
Dalje! Dalje! Nigdje pristaništa
Jadnomu bjeguncu utočišta
Nigdje, a da skloni svoje čelo;
I sve trnje, što po svijetu klije,
Ko da klije, dok se ne urije
U njegovo izmučeno tijelo.
[R. Jorgovanić – Prorok]
Motiv samoće proteže se kroz poetski opus u većini pjesama kojima stvara zamjetan odmak u iracionalno, tajanstveno i sjenovito, ali taj opus samoće proteže se i kroz pripovijetke.
Gondolijer će zastrt lađu,
Sami ćemo biti tuj,
Da nas strave ne obađu; –
Amor zove… čuj te čuj!…
[R. Jorgovanić – V Na gondoli]
Deklaracija i ustoličenje njegovog romantizma u realizmu i realizma u romantizmu nalikuje na miješanje zbiljskog i imaginarnog. U trenutku se čini da je to imaginarno povezano s romantičarskim odstupanjem od realnog svijeta dok realistično znači realno, prizemno i činjenično opisujuće kao svakodnevni život, svakodnevna rutina i svakodnevna crvotočina. Jorgovanić jako dobro manipulira kontekstom i simbolizmom koristeći poeziju kao buđenje, ali ne buđenje nacionalne svijesti nego buđenje u smislu veoma emotivne i realističke pripovjedne usmjerenosti.
Od umora zamro je svijet,
Sve tiho, tiho sni;
O slavlji sniva ružin cvijet,
A ja o Mariji.
[R. Jorgovanić – Spominjanje]
I njegovo stvaralaštvo doista je zatočeno između dva razdoblja, između preporodnog i postpreporodnog kao sjena neke kulturne novine koja počiva u hladu svojih uspješnica. Sjenoviti tip poezije kroz koju se trudi prikazati subjektivna stanja te duševni svijet koji je toliko nepomirljiv u životu malog i svakidašnjeg čovjeka.
Siroče ostadoh u svijetu tada,
Ko izgubljeno dijete usred tame:
Bar, dušo, ti spomeni mene kada,
Da znadem, da još netko mari za me!
[R. Jorgovanić – Molba]
Romantika, tajanstvo, česti nesporazumi u strukturi i bolne suprotnosti dovode do razmišljanja da se radi o lirskom enfromelu sintetiziranih različitih stilskih postupaka.
Vi modre oči, more ste,
Što tajno krije dražest mnogu,
U vas se topim navijeke,
Utopit nikad se ne mogu
[R. Jorgovanić – Uspomene]
Svoje radnje i događanja smješta u transcendentno i snovito blještavilo uslijed tihe, drijemajuće noći. Opet s druge strane svoje radnje sprema u konkretne akcije kroz koje dokazuje svoj polivalentan duh ispražnjen u originalnoj poeziji kojom premošćuje knjižene epohe stoički držeći teret težine zemaljskog.
Sve kap po kap iz rana teče
Nabujale životom žarke krvi,
I koli gođer ljuto peče,
Sve kap po kap iz rana teče
Na jad me spominjući prvi.
[R. Jorgovanić – U tihoj drijemajućoj noći]
Poetološki izričaj romantizma iznjedrio je snivanje o jednom mostu, jednom carstvu koje spaja, a ne razjedinjuje, carstvu koje cijeni romantičarsku tradiciju individualizma nadahnutog pojedinca koji „mora“, potaknut vlastitim porivima duha, pisati u skladu za zahtjevima snažnog osobnog doživljaja.
I tamo vidjeh prijestol savit
Od svakojakih krasnih nada
I na njem glave oborene
Mladića žalosna od jada.
Izdajstvo! kriknuh. Tko je smio
U moje carstvo saći? – Time
Ti šapnu tiho: “Šuti, car je,
A Rikard prvi mu je ime.”
[R. Jorgovanić – Ja snivah…]
Taj osobiti čovjek kao životnu zadaću zadaje si izradu slike čudesnog uskrsnuća rušeći logičku kauzalnost dekoracijom zbiljskog i imaginarnog konstituirajući koncept moderne književnosti.
28/07/2024 at 5:23 pm Permalink
Vrlo zanimljivo.